Naszą biżuterię wysyłamy międzynarodowo. Na zamówienie oferujemy możliwość personalizacji biżuterii w tym zmianę: koloru złota, kamieni, rozmiaru oraz dodanie grawerunku. We ship our jewelry internationally. We invite you to contact us if you want to order jewelry outside of Poland.

Jakie obrączki wybrać?

Jakie wybrać obrączki ślubne? Jakie obrączki są najwygodniejsze? Z jakiego materiału obrączki ślubne? Czy obrączki muszą być z żółtego złota? Jak nosić obrączki ślubne? Jakiej szerokości obrączki ślubne? – Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym poradniku.

Obrączki ślubne - materiał, próba.

W poprzednim poradniku omawialiśmy próby złota. Na potrzeby tego poradnika w skrócie możemy powiedzieć, że im wyższa próba złota – tym większa zawartość czystego złota w biżuterii. Przykładowo obrączki złote próby 585 (14K) zawierają 58,5% czystego złota. Pozostałe 41,5% to domieszki innych metali. Dodatki innych metali nadają biżuterii określone właściwości. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poprzednim poradnikiem w którym dowiedzą się Państwo o czym mówią próby złota.

Kliknij i zobacz cały poradnik:

Obrączki ślubne mogą być wykonane z różnych materiałów. Możemy podzielić je na metale szlachetne i nieszlachetne. Metale szlachetne to zwyczajowa nazwa, która określa grupę metali odpornych chemicznie do których zaliczamy platynowce i dwa metale z grupy miedziowców.

Metale szlachetne z których wykonuje się obrączki ślubne:

 1. Miedziowce: Złoto, Srebro
 2. Platynowce: Platyna, Pallad

 

(w platynowcach występują również ruten, rod, osm, iryd z których nie wykonuje się biżuterii, ale mogą być stosowane jako dodatki czy powłoki galwaniczne. Miedź również jest stosowana w produkcji obrączek lecz jest metalem półszlachetnym)

Obrączki ślubne wykonuje się również z metali nieszlachetnych tj: stal chirurgiczna czy tytan.

Warto zauważyć, że obrączki złote lub srebrne nie są wykonywane z czystego materiału. Wynika to z faktu, że złoto i srebro w czystej formie są bardzo miękkie i z łatwością można je porysować. Dlatego obrączki wykonuje się ze stopu złota lub stopu srebra.

W związku z powyższym, obrączki ślubne mogą być wykonane z:

 • Żółte złoto (dodatki stopowe: srebro, miedź)
 • Różowe złoto (dodatki stopowe: miedź, srebro)
 • Białe złoto (dodatki stopowe: srebro, miedź, nikiel)
 • Białe złoto palladowe (dodatki stopowe: pallad, srebro, miedź) – dla osób z alergią na nikiel

Obrączki ze złota mogą być wykonane w różnych próbach (zawartościach) złota. W naszej firmie mogą Państwo zamówić obrączki ślubne ze złota próby 14K – 585 (58,5% czystego złota +dodatki)  oraz 18K – 750 (75,0% czystego złota +dodatki).

 • Platynowe (najczęściej 85%-97% platyny plus jeden lub więcej dodatków stopowych: pallad, kobalt, iryd, miedź, ruten)
 • Palladowe (pallad plus jeden lub więcej dodatków stopowych: srebro, miedź, złoto, inne metale z grupy platynowców, oraz inne metale. )

Często występują również występują inne dodatki i metale. Wielu producentów ma własne receptury stopowe nadające biżuterii pożądane właściwości mechaniczne i kolor /  barwę. Często receptury te są objęte tajemnicą.

(Ilustracja  – porównanie kolorów obrączek)

585 (14K) : różowe złoto – żółte złoto – białe złoto nie rodowane – białe złoto rodowane – palladowe złoto  – 750 (18K) : żółte złoto – białe złoto – palladowe złoto – 950 : platyna

Obrączki ślubne dla alergików

Najczęstszą reakcją alergiczną podczas noszenia biżuterii to ta spowodowana przez nikiel. Nie jest to jedyny dodatek, który może powodować alergię. Inne metale mogące powodować reakcje alergiczne to np. kobalt.

Wiele osób uważa, że może mieć alergię na złoto lub srebro ponieważ noszenie takiej biżuterii wywołało reakcje alergiczne. Biżuteria złota nie jest wykonywana z czystego złota, posiada dodatki różnych metali – i to one są odpowiedzialne za ewentualne reakcje alergiczne.


Chcę mieć obrączki wykonane z żółtego lub białego złota, ale boję się reakcji alergicznych. Co zrobić?

 

Kluczem są dodatki stopowe. Istotne jest, aby materiał z którego wykonane są obrączki nie zawierał dodatków stopowych, które mogą powodować alergię. Niektóre firmy oferują wykonanie obrączek dla alergików – w tym również nasza firma.

Jakie obrączki możemy wykonać dla osób z alergią?

 • Żółte złoto – złoto + srebro + miedź.
 • Różowe złoto – złoto + miedź + srebro
 • Białe złoto palladowe – złoto + pallad + srebro + miedź.

W przypadku żółtego i różowego złota cena obrączek nie zmieni się. Białe palladowe złoto jest jednak znacznie droższe , niż niklowe. Pallad jest drogim metalem szlachetnym zatem złoto palladowe jest ponad dwukrotnie droższe, niż zwykłe złoto 585

Zamawiając obrączki w naszej firmie wystarczy, że poinformują nas Państwo o swojej alergii, a my pomożemy dobrać odpowiedni materiał.

Rozmiar obrączek ślubnych

Rozmiar obrączek ślubnych mierzymy za pomocą miar jubilerskich. W zależności od kraju podobnie jak np. z obuwiem występuje kilka rodzajów miar. Niestety nawet w Europie występuje kilka typów miar.

W Polsce korzystamy z tego samego systemu miar do pierścionków i obrączek ślubnych , jak między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Szwajcarii.

Każdy rozmiar odpowiada +0,30 mm średnicy i +1mm dłuższy obwód. Przykład:

 • Rozmiar 8 to obwód 48mm – średnica 15,30mm
 • Rozmiar 9 to obwód 49mm – średnica 15,60mm
 • Rozmiar 10 to obwód 50mm – średnica 15,90mm
  itd.

 

Kształt, fason, krój, forma obrączek ślubnych

Forma, krój, profil – Niezależnie od tego jak postanowimy nazwać kształt obrączki możemy podzielić na trzy kategorie.

 • Obrączki Klasyczne – Dawniej jubilerzy mieli znacznie mniej zaawansowane technologicznie narzędzia, niż obecnie. Ich forma płaska lub półokrągła wynikała z dostępnych narzędzi. Nie oznacza to, że dawniej nie było innych fasonów obrączek tylko, że dla szerokiego grona odbiorców były to najbardziej dostępne wzory.
 • Obrączki Współczesne – Obecnie możliwe jest wykonanie obrączek o niemal dowolnym kształcie przekroju.
 • Obrączki Fantazyjne – Wszystkie obrączki, które swoim wyglądem nie nawiązują do klasycznych.
Jakie obrączki są najwygodniejsze?

Wszystko zależy od indywidualnej budowy palca, jednak najczęściej są to obrączki półokrągłe w środku tzw. „soczewkowe”. Obrączki o takim kształcie bardzo łatwo zakłada się na palec. Jest to również polecany kształt dla osób którym mocno puchną dłonie pod wpływem pogody lub innych czynników.  Problem jest w sytuacji, gdy nasz palec ma „mało wyraźny” staw na którym mogła by się zatrzymać. Wówczas soczewkowe obrączki będą bardzo łatwo spadać.

„Obrączki klasyczne”

(Ilustracja  – Przekrój obrączek klasycznych – obrączki płaskie i obrączka półokrągła)

„Obrączki współczesne”

(Ilustracja  – Przekrój obrączek współczesnych – przykłady: Płaska z wytoczonym rowkiem, płaska fazowana, kwadratowa, płaska z soczewką, półokrągła z soczewką, półokrągła z dużą soczewką, okrągła / elipsa)

 

„Obrączki fantazyjne”

(Ilustracja  – przykłady obrączek fantazyjnych – obrączki „mięte”, obrączki „mięte” z kamieniami, obrączki skręcone, obrączki w kształcie serca 2 kolory złota, obrączka młotkowana z rowkami)

 

Wykończenie obrączek ślubnych

Wykończenie powierzchni obrączek może być różne w zależności od wybranego wzoru / fasonu lub indywidualnych pragnień Klientów. Nie zależnie od tego jak postanowimy, aby wyglądały nasze obrączki – z czasem każde wykończenie ulegnie zużyciu i będzie wymagało odnowienia. Zmiana ta zależna jest od stopnia użytkowania biżuterii, wykonywanej pracy itp.

Jest kilka mniej znanych faktów o których mogą Państwo nie wiedzieć decydując się na dane wykończenie obrączki.

 • Błyszczące obrączki najdłużej zachowają swój urok mając formę półokrągłą. Płaskie na zewnątrz lub częściowo płaskie znacznie szybciej będą wyglądać na porysowane i zużyte.
 • Powierzchnia delikatnie matowa / satynowa (np. piaskowana) – najszybciej ulegną wybłyszczeniu spośród matowych wykończeń.
 • Obrączki o bardzo mocnym / ostrym matowaniu – (np. młotkowane) najdłużej zachowają swój pierwotny wygląd.

Jeśli Państwa obrączki będą mocno eksploatowane i narażone na porysowania, uszkodzenia być może najlepszym wyborem będą obrączki wykończone powierzchnią młotkowaną.

W naszej firmie mogą Państwo zlecić renowację / odnowienie niemal każdych obrączek.

(Ilustracja  – porównanie wykończenia powierzchni obrączek)

Połysk, Matowanie ręczne nieregularne, Piaskowane, Matowanie liniowe wzdłuż obrączki, Matowanie liniowe w poprzek obrączki

 

Kamienie szlachetne w obrączkach ślubnych

Obrączki ślubne nie muszą być gładkie mogą posiadać różne elementy ozdobne jak na przykład oprawiony brylant, rubin, szmaragd, szafir itp. Kamień szlachetny może być oprawiony zarówno na zewnątrz obrączki jak i wewnątrz. Jest wiele sposobów oprawy kamieni w obrączkach jednak najpopularniejszym jest oprawa okrągła lub kwadratowa z kornami.

Możemy również oprawić więcej, niż jeden kamień, może to być kilka kamieni obok siebie lub obrączka pokryta do połowy czy na całym swoim obwodzie.

Występują też fantazyjne oprawy kamieni np. ułożone w kształcie serca, czy innego wzoru

Istotne jest, że im większe są kamienie szlachetne to tym grubszych obrączek będą wymagały. Wynika to z tego, że kamień ma swoją określoną wysokość i musi zmieścić się w obrączce tak, aby z niej nie wystawał. Oprócz tego jest jeszcze oprawa kamienia która go trzyma w obrączce.

Jeśli nasze obrączki ślubne będą posiadać oprawione diamenty (nawet te najmniejsze) powinni Państwo otrzymać do nich certyfikat.

Grawerunek w obrączkach ślubnych

Większość firm jubilerskich oferuje grawer w cenie zakupionych obrączek. Najczęściej Para Młoda decyduje się na grawer daty lub daty z imieniem. Grawerunek w obrączkach ślubnych może zostać wykonany 3 technikami:

 • Grawerunek ręczny – Coraz rzadziej spotykany, wykonywany ręcznie przez Mistrza Grawera. Zaletą jest wyjątkowy ręczny charakter kroju pisma a jednocześnie wadą – zazwyczaj każdy Grawer ma swój własny krój pisma  – tak jak każdy z nas, pisząc na papierze.
 • Grawerunek nożem diamentowym – wykonywany maszynowo, lecz potrafi być łudząco podobny do ręcznego pisma. Ma delikatny i naturalny charakter. Klienci mogą wybrać dowolny krój pisma. Możliwe jest wykonanie znaków specjalnych takich jak np. serce.
 • Grawerunek laserowy  – Najbardziej czytelny i precyzyjny. Wadą jest specyficzny wygląd dla niektórych Klientów bardzo sztuczny, maszynowi i najczęściej czarny. Klienci mogą wybrać dowolny krój pisma. Możliwe jest wykonanie znaków specjalnych taki jak np. serce.

W naszej firmie standardowo wykonujemy grawer nożem diamentowym. Na życzenie Klienta możemy również wykonać grawer ręczny lub laserowy.

Obrączki z własnego złota

Czy można zamówić obrączki wykonane z własnego złota? – Tak!

Wiele rzemieślniczych firm jubilerskich – w tym również nasza – oferuje możliwość wykonania obrączek z materiału powierzonego przez Klientów. W takiej sytuacji zapłacą Państwo jedynie za rafinację kruszcu, usługę wykonania i ew. materiały dodatkowe (np. kamienie szlachetne). Zamówienie obrączek ślubnych z powierzonego materiału jest zdecydowanie najbardziej korzystne finansowo dla Klienta.

Dodatkowo, jeśli powierzony przez Państwa materiał ma sentymentalną wartość (jest to np. pamiątka rodzinna, obrączki ślubne dziadków, rodziców…) możemy wykonać nowe obrączki ślubne dokładnie z tego samego materiału lub jeśli technicznie będzie to niemożliwe – dodać małą symboliczną jego część do nowych obrączek.

Taki sposób wykonania nowych obrączek może zainteresować osoby, które chcą zmienić obrączki na nowe (np. z okrągłej rocznicy ślubu, zgubienia jednej obrączki lub uszkodzenia). Wówczas wartość sentymentalna zostanie zachowana, a obrączki będą nowe.

Nie wszystkie firmy jubilerskie oferują taką usługę. W naszej firmie wykonuje się bardzo dużo zleceń z powierzonego przez Klientów materiału.

W naszej pracowni możliwe jest nawet wykonanie obrączek ślubnych w innym kolorze złota niż powierzony przez Klientów. Materiał który zostanie nam przekazany może być o dowolnej barwie, próbie, stanie fizycznym. Może to być zarówno zniszczona biżuteria jak i nowa sztabka złota.

Przykład:
Państwo Kowalscy chcą zamówić obrączki ślubne. Wybrali wzór, rozmiar obrączek. Ich szacunkowa masa będzie wynosić 10 gram i będą wykonane z białego złota próby 585.
– p. Kowalscy zapłacą tylko za usługę wykonania i rafinację
– Wykonując biżuterię z powierzonego materiału zazwyczaj doliczony jest tzw. „ubytek”, który wynosi około 10% (w zależności od stanu powierzonego materiału). Łącznie p. Kowalscy muszą dostarczyć nam złoto równe wartości 10g próby 585 + 10% = 11,00g .

Przykład A) Wyższa próba
P. Kowalscy dostarczają złotą bransoletkę próby 750 i masie 9,00g.
Jak widać bransoletka ma inną próbę niż zamawiane obrączki. Możemy to przeliczyć: Bransoletka 8,00g próby 750 = 11,54g próby 585. p. Kowalscy otrzymają zwrot 0,54g złota próby 585.

Przykład B) Niższa próba
P. Kowalscy dostarczają złoty naszyjnik próby 333 i masie 21,00g. Przeliczając:
Naszyjnik 21,00g próby 333 = 11,96 g próby 585. p. Kowalscy otrzymają zwrot 0,96g złota próby 585.

Obrączki rzemieślnicze a produkcyjne

Ostatnim elementem poradnika jest źródło obrączek ślubnych. Mogą Państwo zdecydować się na zakup obrączek produkcyjnych lub rzemieślniczych.

W przypadku obrączek produkcyjnych mamy na myśli obrączki produkowane na dużą skale w zakładach produkcyjnych najczęściej w pełni lub częściowo zautomatyzowany sposób. Takie obrączki w większości przypadków mają oczywiście dobrą jakość wykonania. Jednakże z uwagi na to, że obrączki mają wartość sentymentalną i powinny być wyjątkowe, można zastanowić się nad zakupem obrączek wykonanych ręcznie przez rzemieślnika, aby były wyjątkowe i przygotowane specjalnie na tę ważną w życiu okazję.

Obrączki rzemieślnicze dają Państwu możliwość kontaktu z jubilerem / rzemieślnikiem, który będzie je wykonywał. Można przedstawić mu swoje indywidualne potrzeby, powierzyć sentymentalny materiał z którego chcą Państwo wykonać obrączki. Często istnieje możliwość wtopienia sentymentalnego kruszcu otrzymanego od bliskich, aby był częścią obrączek. Zazwyczaj można poprosić o możliwość przymierzenia obrączek jeszcze przed ich wykończeniem, aby mieć pewność czy rozmiar jest odpowiedni. Mogą Państwo również zamówić obrączki według własnego pomysłu – lub jako połączenie kilku wzorów w jeden nowy – indywidualny wyjątkowy i przygotowany tylko dla Państwa.

Zamawianie takich obrączek jest wsparciem dla lokalnych rzemieślników. W naszej firmie mogą Państwo zamówić obrączki rzemieślnicze do czego serdecznie zapraszamy. Możemy również polecić inne firmy jubilerskie zrzeszone w cechach rzemieślniczych na przykład w Cechu Złotników, Jubilerów i Zawodów Pokrewnych w Krakowie

Podsumowanie

Wybierając dla siebie idealne obrączki ślubne powinni Państwo mieć na uwadze kilka czynników:

 1.  Materiał – obrączki najczęściej wykonywane są ze złota próby 585 lub 750. Złoto może mieć kolor żółty, różowy i biały. Obrączki ślubne wykonuje się również ze złota palladowego, platyny.
 2.  Alergie – Dla osób z alergią na nikiel polecane są obrączki ze złota palladowego lub platynowe. Dobry jubiler lub firma jubilerska będą w stanie wykonać żółte lub różowe obrączki bez metali powodujących alergię. Takie obrączki będą się składać wyłącznie ze złota + srebro i miedź.
 3.  Rozmiar obrączek – Wg. miary stosowanej w Polsce dla obrączek i pierścionków 1 rozmiar to +0,30mm średnicy i +1,00mm na obwód. Przykład: Rozmiar 8 obwód 48mm i średnica 15,30mm.
 4.  Fason obrączek – może być klasyczny (półokragłe i płaskie), współczesny (gładkie wiele kształtów / profili) lub fantazyjny (specyficzna forma i/lub mocno zdobione).
 5. Wykończenie powierzchni – obrączki mogą mieć powierzchnię wykończoną na różne sposoby tj. polerowanie, matowanie, młotkowanie itd.
 6. Kamienie szlachetne – w obrączkach mogą być oprawione kamienie szlachetne na zewnątrz lub wewnątrz obrączki. Może być to oprawa jednego lub wielu kamieni. Wielkość kamieni przekłada się na grubość obrączki.
 7. Grawerunek – może być wykonany ręcznie, nożem diamentowym lub laserowo. Każda technika ma swoje wady i zalety.
 8. Obrączki z własnego złota – nasza firma oferuje możliwość wykonania obrączek z materiału Klienta. Może to być sentymentalne złoto lub po prostu materiał dzięki któremu zapłacą Państwo tylko za usługę wykonania i rafinację.
Aktualizuje…
 • Brak produktów w koszyku.